منو دسترسی

معرفی ماهی دیسکس (discus)

1400/07/28 در ساعت 01:30:00

آکواریوم نابزی قصد دارد هر بار یک ماهی آکواریومی و شیوۀ نگهداری از آن را به شما عزیزان معرفی کند.

معرفی ماهی دیسکس (discus)
ماهی دیسکس ماهی مدوری است که به عنوان پادشاه آکواریوم شناخته شده است. زیستگاهش در برکه و رودخانه‌های آمازون و از زیبا‌ترین ماهی گرمسیری به شمار می‌رود. دیسکس‌ها بسیار حساس، صلح‌جو و آرام هستند. تشخیص جنسیت دیسکس‌ها طبق برخی از نظریه‌هایی که وجود دارد ماهی نر معمولا بزرگتر و رنگی‌تر از ماهی ماده است. سن بلوغ جنسی بین فاصله زمانی 18 و 24 ماه می‌‌باشد.

این ماهی با شرایط طبیعی در آب، با دمای 28 تا 30 درجه سانتیگراد زندگی می‌کند. در فارم‌های تولید دیسکس نیز با توجه به موقعیت فارم‌ها که در مناطق گرمسیری هستند دمای آب حدود 30 درجه می‌باشد. اما برای نگهداری این ماهی در دیگر مناطق نیاز به شبیه‌سازی دما می‌باشد. اگر به خوبی و در شرایط مناسب از آنها مراقبت شود، می‌توانند به مدت 10 سال یا بیشتر زندگی کنند. نگهداری این ماهی گرمسیری دشوار است و برای مبتدیان توصیه نمی‌شود.

مانند ماهی آنجل که از خانواده سیچلاید ها است ماهی دیسکس نیز شکل بدنی خواص خود را دارد . البته در بعضی گونه ها شکل بدن بیشتر گرد مانند است و نام این ماهی ( دیسکس ) از همین شکل بدن آن قرار گرفته است. روی بدن ماهی با رنگ های سبز، قرمز، قهوه ای و آبی رنگ آمیزی شده است. البته نوع های دیگری موجود است که دست ساز بشر است و در طبیعت یافت نمی شود.

دیسکس ها می توانند بین 12.3 تا 16.2 سانتی متر رشد کنند . اما در آکواریوم ها تا 23 سانتی متر رشد نیز ادعا شده است . وزن ماهی بالغ بین 150 تا 250 گرم می باشد . تفاوت جنسی در این نوع روشن است اما باید گفت که اندازه ماهی نر از ماهی ماده بزرگ تر است . در انواع قرمز رنگ ( red melon, red cover ) ماهی ماده از ماهی نر پر رنگ تر است.

دمای آب برای دیسکس ها بین 28 تا 31 درجه می باشد . توجه داشته باشید که در دمای بالا اکسیژن کمتری در آب موجود است و شما باید بسته به تعداد ماهی ها از تجهیزات مناسب استفاده کنید . سعی کنید ماهی های دیگری که با دیسکس ها نگهداری می کنید نیز پذیرای این دمای آب باشند.

پی اچ آب برای ماهی دیسکس باید بین 6 و 7 باشد. پی اچ ایده عال برای این ماهی 6.5 می‌باشد. افزایش بیشتر از 7 یا کاهش کمتر از 6 باعث ایجاد استرس در ماهی خواهد شد. سختی آب باید بین 1dH تا 8dH باشد. این شرایط تقریبا شبیه به شرایط آمازون خواهد بود. در مخزن های تکثیر گاهی از سختی بالاتر برای عادت کردن ماهی استفاده می کنند.

نیتریت آب برای این ماهی باید 0ppm باشد. دیسکس ها حتی به مقدار خیلی کم نیتریت در آب نیز حساس هستند.

نیترات آب برای این ماهی باید 0ppm باشد. در صورت افزایش با از دست رفتن رنگ و تنفس مشکل ماهی مواجه خواهید شد و نیاز به تعویض سریع آب دارید.

نیترات برای دیسکس ها نیز باید تا حد امکان نزدیک به 0ppm باشد. هر مقداری کمتر از 20ppm برای نگهداری ماهی دیسکس مناسب است. افزایش مقدار را می توان با گیاهان و حذف مواد فاسد در آب کنترل کرد.

دیسکس ها نیاز به تعویض 50 درصد آب هر هفته برای کنترل نیترات و دیگر شرایط دارند. دیسکس ها به شرایط آب حساس هستند ، پس قبل از اقدام به تعویض آب جدید باید تمام شرایط مناسب را داشته باشد.

امیدوارم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.
با نابزی همراه باشید.
نظر جدید
0%