منو دسترسی

نحوه آب به آب کردن اصولی

1401/02/24 در ساعت 12:00:00

واسه هر آکواریوم داری حداقل یک بار پیش اومده که بعد از این که ماهی رو میخریم میاریم خونه و با کلی شوق و ذوق اونو میندازیم تو آکواریوم بعد از چند ساعت یا شاید چند روز ماهی میمیره ، با این که وقتی اون رو خریدیم ماهی سالم  و سرحال بود .

نحوه آب به آب کردن اصولی

نحوه آب به آب کردن اصولی :
 
واسه هر آکواریوم داری حداقل یک بار پیش اومده که بعد از این که ماهی رو میخریم میاریم خونه و با کلی شوق و ذوق اونو میندازیم تو آکواریوم بعد از چند ساعت یا شاید چند روز ماهی میمیره ، با این که وقتی اون رو خریدیم ماهی سالم  و سرحال بود . خوب علت اصلی اون شُک دمایی هست که موقع جابه جایی به اون وارد شده یا حتی شک تغییر کردن فاکتور های شیمیایی آب مثل سختی آب یا پرهاش آب.
خب جابه جایی اصولی ماهی و اصطلاحا آب به آب کردن ماهی به صورت اصولی چجوریه ؟
ما به دو روش میتونیم ماهی رو آب به آب کنیم.
 
روش اول ، هم دما کردن با قرار دادن پلاستیک در آب :
این روش خیلی راحته ،و ما بعد از این که ماهی که خریدیم رو آوردیم خونه ، قسمت بیرونی پلاستیکی که ماهی توش هست رو میشوریم ، تا اگه آلودگی داره وارد آکواریوم نشه . بعد ماهی هارو با پلاستیک میزاریم تو آکواریوم تا دمای آب داخل پلاستیک با دمای آب آکواریوم آروم یکسان بشه. و سپس سر پلاستک رو بعد از 5 دقیقه باز میکنیم و به اندازه یه استکان از آب آکواریوم به آب پلاستیک اضافه میکنیم تا ماهیا به شرایط شیمیایی آکواریوم شما عادت کنن ، و هر 5 دقیقه این کار رو تکرار میکنیم تا نیم ساعت. به ماهی هارو به آرومی وارد آکواریوم میکنیم و اجازه میدیم ماهی ها به محیط جدیدشون عادت کنن .
و این نکته رو در نظر داشته باشید آب داخل پلاستیک رو توی آکواریوم نریزید ، چون حاوی آمونیاک و فضولات ماهیاست و آب آکواریومتون رو خراب میکنه.
 
روش دوم ، هم دما کردن خارج از آکواریوم :
این روش شاید یه کم دردسرش بیشتر باشه اما حرفه ای تر و امن تر هست واسه انتقال ماهیا چون شما پلاستیک رو داخل آکواریوم قرار نمیدین . ابتدا ماهیا رو میریزید توی یه ظرف پلاستیکی با آب پلاستیک خودشون (ظرفی مثل سطل پلاستیکی و ظرف فلزی استفاده نکنید ) . بعد یه شلنگ آکواریوم میارید و یه شیر هوا میزنید سر لوله که بتونید میزان خروجی آب رو باهاش کنترل کنید . سطل رو بزارید کنار آکواریوم با اون شلنگی که آماده کردید یه مک بزنید که آب آکواریوم رو بکشید بریزید توی سطل ماهیا و توسط اون شیر هوا فشار آب رو خیلی کم کنید (در حد هر ثانیه یک قطره ) و حدود نیم ساعت طول بکشه تا سطح آب سطل دو برابر بشه . اینجوری ماهیا آروم آروم هم به دمای آب عادت میکنن هم شرایط شیمیایی آب آکواریومتون . و بعد از گذشت نیم ساعت ماهی هارو با تور بگیرید و وارد آکواریوم کنید و اون آب سطل رو میتونید دور بریزید .
 
خب این دو روش برای جابه جایی اصولی ماهی هست که بتونید شکه شدن ماهی رو هنگام جابه جایی به حداقل برسونید و ماهی های سر حال و قبراق داشته باشید. اگر سوالی داشتید میتوید که در بتونم تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بذارم، از طریق راه های ارتباطی با هم در ارتباط باشیم.
از طریق واتساپ و یا دایرکت پیج آکوا نابزی @aqua.nabzi .
این مطلب رو با ذکر منبع (آکوا نابزی ) میتونید به اشتراک بزارید تا دوستان از اون استفاده کنن و ماهی های سالم و سرحالی داشته باشن.

نظر جدید
0%