منو دسترسی

نحوه تعويض آب آكواريوم

1401/03/02 در ساعت 12:00:00

نحوه تعويض آب آكواريوم همراه با نابزي

نحوه تعويض آب آكواريوم

تعویض آب آکواریوم :

یکی از مهمترین دغدغه های هر شخصی در ابتدای راه اندازی آکواریوم تعویض آب هست.

و این سوال پیش میاد که چند وقت یک بار باید تعویض آب کنم؟

این یک سوال کلی هست و باید بگم که این بستگی به حجم آب و تعداد ماهی و نوع ماهی و سیستم فیلتراسیونتون داره . در کل برای یه آکواریوم خونگی و اصولی شما حداقل ماهی یک بار نیاز به تعویض آب دارید.

سوال بعدی که پیش میاد اینه که چجوری تعویض آب اصولی انجام بدم؟

تعویض آب اصولی به این صورته که شما 20 در صد از آب آکواریوم رو از کف میکشید توسط سیفون ، که فضولات ماهی ها هم تمیز بشه ، وسپس آبی که از قبل آماده کردیم رو به آرومی اضافه میکنیم.

آبی که قراره اضافه کنیم رو چجوری آماده کنیم؟

آب لوله کشی دارای کلر هست که این واسه ماهیا مثل سم کشنده هست و به 2روش میشه کلر رو از بین برد . روش اول استفاده از محلول ضد کلر ، روش دوم هوادهی با پمپ هوا به مدت حدود 2 ساعت . هر دو روش برای حذف کلر کارآمد هست.با نابزي همراه باشيد.

و اما باکتری های مفید

در آب آکواریوم شما باکتری هایی وجود دارد که برای ماهی ها مفید هست و هنگام تعویض آب میزان این باکتری کم میشه و کلونی باکتری به هم میریزه ، برای این که سیکل باکتری ها به هم نریزه از دو روش میشه سیکل باکتری رو حفظ کرد ، اول استفاده از محلول و یا پودر باکتری ساز دوم آب بدون کلری که آماده میکنیم و هوادهی میشه یه مقدار از آب آکواریوم رو بهش اضافه میکنیم تا باکتری ها تو اون آب تکثیر بشن وبه مدت 24 ساعت حداقل هوادهی بشه که کلونی باکتری در آبی که آماده میکنیم تشکیل بشه .
برای اضافه کردن آب به آکواریوم آب باید هم دما باشه.

اختلاف دمایی باعث ایجاد شک به ماهی ها میشه و میتونه باعث تلف شدن ماهی هنگام تعویض آب بشه. پس آب رو قبلش هم دما کنید و یا این که به آرومی آب رو اضافه کنید که دمای آب ناگهانی تغییر نکنه و باعث استرس ماهیاتون نشه.

و یه سوال متداول که همیشه میشنوم کسانی که میخوان آکواریوم راه اندازی کنن اینه که "چند وقت یه بار باید کل آب آکواریوم رو عوض کنم ؟" جواب این سوال "هیچ وقت"

حالت طبیعی آکواریوم نیاز به این کار نیست و با این کار هم سیکل باکتری آکواریوم به هم میریزه هم این کار به ماهیا شک وارد میکنه پس در حالت عادی نیاز به این کار نیست.

نظر جدید
0%